מכבי נתניה

גירסה מלאה: כמה טיפים לפני רעננה.
אתה כרגע צופה בתוכן שלנו בצורה פשוטה. צפה בגירסה המלאה.
זה אותו מראיין שהבאתי פה את השיחה שלו עם שגב וכולם התעצבנו עליו תראו להבדיל איך סילבס יוצא פה גדול ועל הדרך אפשר ללמוד קצת על רעננה ושיטת המשחק שלה.
http://www.haaretz.co.il/sport/tapina/.p...-1.2484599
טוב הנה הראיון המלא
כי נמאס מהקטע הזה ששדרי קווים זורקים לך תיאור של המשחק ומצפים שתתחיל לדבר.כן, מה אני אמור לענות על זה? אתה מציג פה איזה שאלה? פשוט מתאר לי את הסיטואציה. פעם הבאה הוא ימצא משהו יותר מעניין. אני תמיד עונה את האמת ומה אני מרגיש, לא מתבייש גם להגיד שהקבוצה שלי לא טובה. כל הזמן אמרתי לעצמי שכשיגיע הרגע ואהיה מאמן ראשי, הדבר האחרון שארצה זה להיות אחד שמורח את כולם בקלישאות ותירוצים. כולם רואים מה היה על הדשא.

"אני מקוווה שאהיה מאמן טוב יותר מאשר שחקן". חיים סילבס
"אני מקוווה שאהיה מאמן טוב יותר מאשר שחקן". חיים סילבס צילום: שרון בוקוב
אתה בטח מרוצה מפתיחת העונה שלכם, מקום שישי אחרי שמונה מחזורים.תחושה מעורבת. זה מפתיע את כולם אבל באתי בידיעה שאני יכול להצליח. אני לא נדהם - הצגנו כדורגל מצוין במרבית המשחקים, כולל נגד גדולות. התוצאות היו מגוונות וצריך טיפה להשתפר. נגד הכביכול "פחות גדולות" קשה לנו להביא את התוצאות.

אתה מאמין בכניסה לפלייאוף עליון?מאמין שהכל אפשרי. השחקנים מרגישים שהם מסוגלים לנצח בכל מגרש. מצד שני, גם מסוגלים להפסיד בכל מגרש, ניקח את זה ממשחק למשחק. זו קלישאה לצערי, אבל זו האמת.

אתם מתחילת העונה במערך של שלושה בלמים. תרגלת וידעת שככה אתה רוצה לשחק העונה?בטח, איזו שאלה. כשבאתי להפועל רעננה הכרתי את הקבוצה מצוין וידעתי למה היא מסוגלת מבחינה טקטית. קבוצה שאין לה אפשרות לקנות שחקנים שוברי שוויון, כמו למשל באר שבע שיש לה שישה-שבעה שחקנים שמסוגלים להכריע את הכף בכל שנייה. הפועל רעננה צריכה את הכוח בפרמטרים שלא עולים 70 מיליון שקל – קבוצתיות, טקטיקה, גמישות מחשבתית, לדעת לעבור מ-3-3-4 ל2-3-5, אנרגיות.

והשלושה בלמים?זו שיטה שנבנית לי בראש כבר שלוש שנים. ראיתי את קונטה עושה את זה ביובנטוס כבר בשנה הראשונה ושלוש שנים אני מתמקצע בשיטה הזו - יש לי וידאו של שנים, של נבחרות, של כל הווריאציות. מי שמכיר אותי יודע ששום דבר לא בשלוף.

במונדיאל השיטה הזו היתה פופולרית מאוד, המון נבחרות הצליחו ככה – במיוחד הולנד והדרום אמריקאיות.נכון, אבל ניסיתי עוד לפני עם קבוצת הנוער של רעננה בשנה שעברה. כשהייתי עוזר מאמן של מנחם קורצקי בעונה שעברה מאוד לחצתי עליו שנעשה את הדבר הזה, והוא פחות התחבר. אני מאוד מאמין בה, חושב שזו דווקא שיטה מאוד התקפית. הרכב השחקנים שלנו מאפשר זאת ואנחנו מהקבוצות הפוריות בליגה בייצור מצבים, אבל לא כל כך בניצול שלהם.

זה בולט שרעננה קבוצת יותר התקפית השנה. עם קורצקי התבנקרתם הרבה.נכון, הצלחנו בשיטה הזו להיות קבוצה שמתגוננת עם המון שחקנים, ומצד שני יוצאת להתקפות עם הרבה שחקנים. אנחנו אחת מקבוצות המעבר הטובות בליגה. נגד הפועל תל אביב זה לא הלך ונראה כאילו התבנקרנו, אבל כולם עשו השנה קפיצת מדרגה, גם ברמה הטקטית.

אם כבר הזכרנו אותו, מה חשבת על השיחה של מנחם עם האוהד?מה חשבתי? ואללה, בטח מה שהוא חשב – איך שזה יצא זה היה איזושהי מלכודת, הצורה שזה יצא נראתה לא טוב. כולנו בעלי משפחות ומבינים מאיפה הכעס. המלל עצמו היה מזעזע, גם הוא מבין.

שמעת את כל ה-19 דקות?כן, כן, שמעתי, זה הצחיק אותי האמת יותר מאשר זעזע אותי, כי אני מכיר את מנחם וזה בן אדם שמאוד קשה לא לאהוב אותו.

ברעננה הוא בטוח לא היה צריך להתמודד עם אוהדים מציקים.לפעמים מעשרה אוהדים אחד מציק ומ-20 אלף אף אחד לא.

ברעננה נתקלת במישהו מציק מבין העשרה?לא, בכלל לא. יש לרעננה קהל טוב, צנוע, שמעריך כל צעד קדימה ומתגלה לאט לאט. מקווה שנגרום להם לעזוב את הקבוצות הגדולות ולבוא אלינו.

תגיד, הקטע בשיחה שמנחם מבטיח לאוהד שהוא יצטרך למצוץ לו לפני כל השחקנים, זה משהו שכבר נוסה בעבר ברעננה?כן בטח, לא רק זה נוסה - נוסו עוד הרבה דברים. נראה לך?

חחחח.אני מקווה שאתה לא מתכוון עכשיו לדבר איתי בעיקר על מנחם בשיחה.

לא, אבל חשבתי שאולי זו דרך להחדרת מוטיבציה – שהשחקנים צופים במאמן באקט הומו-אירוטי.לא, עוד לא יצא לי. יכול להיות שזה היה לפני שהייתי.

היתרון ברעננה, למרות שאין מגרש ביתי וקהל, זה שיש שקט. אתם לא מעניינים אף אחד, אז גם אם יוגב לרמן וגיא ליפקה יפוצצו אחד את השני באימון זה לא ייצא כי אפילו ההורים שלהם לא יודעים איפה הם משחקים.אני אענה לך, למרות הציניות המוגזמת שלך קצת (צוחק), אבל אזרום איתך. גדלתי במכבי חיפה, אני יודע בדיוק מה זה קהל, תקשורת, לחץ, מה קורה כשלא הולך. היתרון שלך הוא גם החיסרון שלך. בקבוצה קטנה, בתקופה פחות טובה יש זמן להתאושש בשקט. אמנם זה נוח כרגע, אבל כולם רוצים צבע ועניין בכדורגל, רק שלפעמים החום הזה גם שורף.

"קיבלתי הבטחה שהוא לא יימכר עד סוף העונה". טוני נוואקמה (מימין)
"קיבלתי הבטחה שהוא לא יימכר עד סוף העונה". טוני נוואקמה (מימין) צילום: ניר קידר
אם כבר יוגב לרמן, שמתי לב שהמצאת לו תפקיד חדש בכדורגל – הוא החוסם שוערים שלכם בקרנות.כן, יש לנו עוד הרבה תרגילים אבל הם עוד לא הצליחו. קיוויתי שזה לא ייכתב בשום מקום כי אולי עוד לא כולם יודעים. היום מצבים נייחים זה חלק מאוד חשוב במשחק וכדי לייצר יתרונות עושים כל מיני פעולות. החסימה הזו באמת עזרה לנו בגול השני בחיפה.

זה לא פאול?הוא עומד במרכז החמש, כל עוד הוא לא זז ומפריע לשוער אז לא. וגם אם ראית פאול, אני מבקש שלא תלשין.

לטעמי יש לכם את הזר הכי טוב בארץ, טוני נוואקמה. ידעתי שהוא טוב כבר אשתקד, אבל רק העונה הבנתי כמה הוא טוב. אתה משחק איתו השנה יותר כחלוץ מאשר בכנף.זו מחמאה גדולה בשבילי. ב-2-3-5 הוא אחד משני החלוצים, אבל בטבע שלו הוא אוהב ללכת שמאלה. במקום שיתחיל משמאל, כמו שהוא שיחק שנה שעברה וכולם יצפו לו שם, הוא מתחיל מהאמצע והולך שמאלה וגורר את הבלמים ואז המצ'אפ שלו יותר נוח.

לא חושש לאבד אותו בינואר?קיבלתי הבטחה שהוא לא יימכר עד סוף העונה, אבל לך תדע, אולי יציעו עליו פתאום סכום מפלצתי שאי אפשר להגיד לו לא ונצטרך למצוא פיתרונות.

יש לכם משהו מאוד ייחודי בארץ - שלושה חלוצים זרים. שמתי לב למשהו גבי אחד מהם, ממאדו צ'אם. תגיד, הבחור הזה לא כל כך אוהב להבקיע שערים, נכון?(צוחק) חביבי, צריך להעריך את הבחור הזה. לא כל אחד יכול להצליח לבעוט לקרן כשהוא רץ מול השער (ההחמצה שלו מול שוער נגד מכבי תל אביב; ע.צ).

חחחחח.שמע, צ'אם ממאדו הכי טוב בארץ בלהגיע למצבים. יש לו מיקום ותנועה הכי טובים שיש. הוא צעיר, לא מלוטש וצריך לעבוד מנטלית וטכנית על הסיומת. כשהוא יעשה את זה כנראה נוכל לראות אותו רק בטלוויזיה. כרגע אנחנו נאלצים "לסבול" את זה, אני מעריך שהאחוזים שלו ישתפרו.

מההחמצות שלו העונה ועונה שעברה אפשר לערוך קלטת פספוסים נדירה עם הטייטל "ממאדו לא שם".יפה, ראיון שנון, אה? אנחנו מפליגים. לפעמים אני מרגיש שאתה כל כך שנון, שאתה לא מקשיב אפילו למה שאני אומר לך.

מה, איך אתה מדבר?תן לי טיפה להלחיץ אותך, מה קרה, אתה שולט בשיחה יותר מדי.

גדול אתה, חיים. היית עוזר מאמן ברעננה כבר תחת תומר קשטן, לפני שפוטר. ולפני זה עוד היית מאמן ראשי בעפולה.בעפולה בגיל 34 חתמתי לשנתיים כשחקן בידיעה שאסיים שם את הקריירה. בתום העונה הראשונה נפצעתי והחלטתי שאני פורש. היה לי חוזה לעוד שנה והמשכתי במערכת כמחלים מפציעה/עוזר/כל מיני. ואז פנו אלי, אמרו לי "אתה כבר מרוויח שכר, יש לך את הידע, שחקנים מעריכים אותך, בוא תהיה אתה מאמן". היתה תקופה טובה, אימנתי 14 משחקים, אחר כך הביאו את ירון הוכנבוים ונשארתי כעוזר. אחרי זה הגעתי לרעננה כמאמן נוער ועוזר מאמן ובאותה עונה עלינו לליגת העל גם בנוער וגם בבוגרים.

לפי הפרוטוקול אתה בכלל עוזר מאמן ואלדד שביט הוא המאמן הראשי.כן, אני עוזר לו והוא עוזר לי. בגלל הסיפור עם התעודה, לצערי הרב רק השנה יכולתי להירשם לקורס פרו כי בקורס האחרון לפני שנתיים כשביקשתי להירשם אמרו לי שאין מקום.

אין מקום לחיים סילבס? לאייל ברקוביץ' היו עושים מקום.יפה, אולי כשאני אגדל אני אהיה אייל ברקוביץ'.

איגוד המאמנים הוציא הודעה נגד המינוי שלך ושל עידן בראון בגלל המחסור בתעודה.חשבתי שהם צודקים מבחינה בירוקרטית אבל גם אשמים. אם אתה לא יכול לייצר לי את האופציה להכשרה, אז אני צריך לחכות לך? אם אני מספיק מוכשר לאמן בוגרים בליגת העל, אז אני צריך לשבת בבית כי לא ייצרת לי קורס? מה אני אמור, ללכת לעשות קורס ברומניה? אחכה בסבלנות עד שאותם אנשים שהתלוננו יקבלו אותי.

בוא נדבר קצת על קריירת המשחק שלך. נחשבת לקבלן עליות, אבל ביחס לציפיות כשחקן צעיר ומבטיח לא מימשת את הפוטנציאל הגדול.נכון, היתה תקופה בחיפה שהשוו אותי לגדולים באמת. זה היה מוגזם, לא הייתי שחקן מספיק שלם להגיע לרמות האלה, היו לי הרבה חסרונות במשחק.

אני זוכר השוואות לחיים רביבו. איזה חסרונות היו לך?מה אתה משווה? היתה לי בעיטה טובה והבנת משחק טובה. הייתי טכני, אבל גם איטי והיו חסרים לי דברים. תוסיף לזה קצת פציעות בהצטלבויות החשובות בקריירה ותגלה שחקן שהפך להיות מין בינוני, ראש לשועלים כזה. לא מימשתי את הפוטנציאל כמו שחשבתי, אבל אחרי הפציעה הקשה בגיל 22 אמרו לי כבר לפרוש ועשיתי קריירה מחודשת - ומבחינתי זו היתה הצלחה גדולה ביחס למצב הגופני שלי. אם נסכם, אני מקוווה שאהיה מאמן טוב יותר מאשר שחקן.

יכול להיות שהגעת לשיא מוקדם עם השער נגד אייאקס? לא, היתה לנו שיחה כל כך ברמה ועכשיו אתה הופך אותה לרכילות. איזה מין שיא זה? היה פיק תקשורתי כי זה היה אייאקס.

פיק מוגזם לחלוטין כי אייאקס כביכול הפסידו לראשונה אחרי 54 משחקים, אבל זה היה כולה משחק ידידות לא רשמי.סבבה, אבל באותם ימים לא דרכו פה כל הקבוצות הגדולות. זה היה קוריוז, יצא ככה. אחרי זה עוד עשיתי כמה דברים יפים בקריירה, אבל אתה אף פעם לא יכול להגיע לרמת אייאקס, גם אם תשים צמד נגד ראשון לציון. מה שכן, מהסיפור של אייאקס גם הם וגם אני כנראה לא התרוממנו.

ראיתי את הגול עכשיו, אפשר לומר שזה היה פוקס?אני אשלח לך קלטת של גולים שלי ותראה עוד חמישה-שישה כאלה. היתה בסוף הבעיטה החלקה כזו, אבל אחרי שלושה שבועות הבקעתי אותו שער. עבדתי באותה תקופה על בעיטות כאלה לפינה הרחוקה.

אבל ההחלקה עזרה לכדור לעלות לחיבור.אתה יודע מה, אתה יכול לקרוא לזה פוקס. ברשת, כיף, אתה זוכר לי את זה עדיין?

כולם זוכרים לך, לא?כולם, אולי עכשיו אני אצליח שיזכרו לי שהייתי הראשון שניצח את מכבי חיפה בסמי עופר וישכחו את הגול נגד אייאקס.

רק כשראיתי את הגול קלטתי שאלי אוחנה שיחק אתכם באותו משחק.נכון, נכון. יפה.

"המלל עצמו היה מזעזע, גם הוא מבין". מנחם קורצקי
"המלל עצמו היה מזעזע, גם הוא מבין". מנחם קורצקי צילום: שרון בוקוב
בואנ'ה, היו לך גם שלוש הופעות בנבחרת הבוגרת.אתה מאמין?

ועוד כולן בניצחונות – 1-5 בלטביה, 0-2 על פולין, 0-4 על טורקיה – תוצאות שהיום אפשר רק לחלום עליהן.אפשר להגיד שאם הנבחרת רוצה לנצח היא חייבת אותי לכמה דקות במגרש, כנראה אני קמע. אחת ההופעות המרהיבות שלי בנבחרת הייתה כשנכנסתי בדקה ה-92 וחצי נגד פולין, ניר דוידוביץ' בעט בעיטת שוער, נגחו לי בראש אחורה, נפלתי, תפסתי את הראש והשופט שרק לסיום. כולם לחצו את הידיים ואני עוד תפסתי את הראש, הופעה שתיזכר לדיראון עולם.

חיים, היה לי תענוג לדבר איתך, כמו שחשבתי.כן? איזה כיף לשמוע.

כשענית לשדר קווים בסוף המשחק "נכון", אמרתי שזה בן אדם ששווה לדבר איתו.(צוחק) בסדר, אבל כשאתה עורך את מה שאתה כותב שם, איפה שאני אמור לצאת חרא תנסה לעדן את זה קצת.

אין מה לעדן, אתה יוצא גדול.בסדר, אני איתך.

יאללה תודה חיים, שיהיה בהצלחה.בכיף, נדבר בהמשך...
נהנתי משניהם גם מהעיתונאי וגם חיים סילבס לא ידעתי שהוא כזה סטלבטן
יצא לי לשבת ליד אבא שלו באיזה משחק של נתניה, נדמה לי בנצרת... חיים סילבס רוב הקריירה שלו שיחק בליגה לאומית, גם בנצרת, למרות שהיה הבטחה גדולה בתחילת הקריירה. אבא שלו אמר לנו "חיים הוא מהדור הטוב של מכבי חיפה", ברמיזה רצינית לכך שהוא מהדור האחרון האיכותי באמת- מקצועית ואנושית שמחלקת הנוער הזו יצרה.
Reference URL's